Karboksyterapia

Wyszukaj zabieg dla siebie


Karboksyterapia

Karboksyterapia jest to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę określonych dawek dwutlenku węgla. Terapia znana jest od dawna, początkowo stosowana była w balneoterapii i leczeniu niewydolności żylnej, dopiero w latach 90tych gaz został wykorzystany do leczenia zmian skórnych. Obecnie karboksyterapia znajduje zastosowanie również w medycynie estetycznej i terapii wypadania włosów.

Zabieg karboksyterapii można wykorzystać w terapii różnych typów łysień w tym łysienia androgenowego. Można go stosować w terapii wypadania włosów o różnym podłożu (leki, stres, zaburzenia hormonalne) oraz jako zabieg przyspieszający odrost włosów czy w celu poprawy kondycji włosów.

Dzięki swoim właściwościom fizjologicznym dwutlenek węgla wykazuje działanie dotleniające i antyoksydacyjne. Dwutlenek węgla jest gazem fizjologicznym ale wprowadzony śródskórnie wywołuje w miejscu iniekcji zwiększone dotlenienie okolicznych tkanek. Dzieje się tak, ponieważ miejscowe wprowadzenie dwutlenku węgla wywołuje natychmiastową reakcję organizmu, który interpretuje karboksyterapię jako niedobór tlenu. W tkankach dochodzi do reakcji dwutlenku węgla z cząsteczkami wody powstaje kwas węglowy który obniża ph w okolicznych tkankach, dzięki temu wzrasta szybkość wymiany gazowej (CO2 i O2 efekt Bohra) ponadto dwutlenek węgla podany śródskórnie powoduje rozszerzenie drobnych naczyń oraz stymuluje angiogenezę czyli tworzenie nowych naczyń włosowatych. Powtarzając zabiegi w serii dochodzi do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, zwiększa się przepływ krwi, poprawia się ukrwienie, wiąże się z tym zwiększone dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Zwiększone dotlenienie w tkankach poprawia metabolizm komórek, zwiększone procesy metaboliczne zwiększają możliwości wzrostu i rozmnażania komórek, w przypadku łysienia wiąże się to z tworzeniem nowych włosów.

Dwutlenek węgla stymuluje procesy regeneracyjne. Iniekcje dwutlenkiem węgla wywołują stan zapalny skóry, który zwiększa proces syntezy kolagenu i elastyny, co prowadzi do regeneracji skóry. Obniżenie ph w wyniku powstania kwasu węglowego zwiększa elastyczność włókien kolagenowych.

Dodatkową korzyścią, oprócz efektów jakie niesie za sobą podanie CO2, ważny jest również proces naprawczy skóry, który uruchamia się w wyniku uszkodzenia skóry igłą.

Zabiegi karboksyterapii są mało inwazyjne i nie wymagają rekonwalescencji. Efekty leczenia widać po serii zabiegów, natomiast ilość zabiegów dostosowywana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania problemu. W przypadku łysienia i wypadania włosów zabiegi wykonuje się co 710 dni.

Najlepsze efekty uzyskać można po serii zabiegów, natomiast zauważalne zmiany można zaobserwować już po 34 zabiegach. Seria zabiegów pozwala:

  • zmniejszyć wypadanie włosów,
  • przyspieszyć wzrost włosów oraz uzyskać odrost nowych włosów,
  • pogrubić łodygę włosa,
  • poprawić stan skóry głowy.

Zabieg karboksyterapii można łączyć z mezoterapią igłową oraz z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, w celu przyspieszenia wzrostu włosów. O tym jaka jest możliwość łączenia zabiegów poinformuje trycholog, możliwości jest kilka. Zabiegi można uzupełnić również o kurację domową.

Zabieg karboksyterapii ogólnie jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i mało inwazyjnym ponieważ używany gaz dwutlenek węgla jest gazem fizjologicznym, a jego nadmiar usuwany jest przez płuca i nerki, ponadto jego działanie ogranicza się do miejsca podania. Do najważniejszych przeciwwskazań należy ciężka niewydolność płuc, serca oraz nerek, stosowanie inhibitorów anhydrazy węglanowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewyrównana cukrzyca, choroby nowotworowe, epilepsja, ciąża i karmienie piersią oraz infekcja skóry w obrębie obszaru zabiegowego. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są również infekcje wirusowe takie jak opryszczka, półpasiec w dniu wykonywania zabiegu oraz zły stan ogólny.

Karboksyterapia to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na łysienie.