Makijaż permanentny
Makijaż permanentny specjalistyczny zabieg kosmetyczny, polegający na trwałym podkreśleniu ust, oczu i brwi. W przypadku oczu najczęściej jest to wykonanie kreski na dolnej i/lub górnej powiece, w przypadku brwi wyregulowanie ich kształtu, natomiast w przypadku ust uwydatnienie warg, zaznaczenie i wyregulowanie konturów oraz wzmocnienie czerwieni. Makijaż permanentny to także skuteczna alternatywa dla bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, ponieważ zabieg wykonany odpowiednią techniką zapewnia widoczny i naturalny efekt liftingu.
Profesjonalny makijaż permanentny nie tylko podkreśla walory kobiecej urody, ale także doskonale maskuje niedoskonałości, np. tuszując defekty skóry, takie jak blizny, przebarwienia, czy plamy pigmentacyjne. Co bardzo ważne makijaż trwały pozwala odzyskać pewność siebie i naturalny wygląd osobom, które z przyczyn zdrowotnych utraciły włoski brwi lub rzęs.
Makijaż permanentny nazywany także makijażem trwałym lub mikropigmentacją. Polega na wprowadzeniu pod skórę pigmentów (barwników), które implementuje się do drugiej lub trzeciej warstwy naskórka (ok. 0,30,5 mm), czyli płycej niż w przypadku tradycyjnego tatuażu. Barwnik wprowadza się pod skórę cieniutką, jednorazową igłą w znieczuleniu, dzięki czemu zabieg nie powoduje większego dyskomfortu.
Przebieg zabiegu:
- Etap 1 konsultacja i próbny rysunek wykonany klasycznymi kosmetykami, aby zwizualizować docelowy efekt. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu należy pamiętać o wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań.
- Etap 2 wprowadzenie barwnika pod skórę jednorazową igłą po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Stosuje się wyłącznie atestowane barwniki spełniające normy europejskie. Do ust przeważnie stosuje się barwy o 23 tony ciemniejsze od naturalnego koloru. Kreski na powiekach najczęściej wykonuje się pigmentem w kolorze czarnym lub brązowym. Brwi najczęściej wykonywane są w odcieniach brązu i szarości. Zabieg trwa średnio od 1 do 3 godzin, wszystko zależy od skali trudności rysunku, obszaru oraz indywidualnych preferencji.
- Etap 3 korekta makijażu. Po wykonanym zabiegu właściwym po około 2 dniach skóra zaczyna się złuszczać i pokrywać strupkami. To normalna reakcja nie należy się nią przejmować. Po odczekaniu do momentu, gdy strupki całkowicie znikną (przeważnie po około 4 tygodniach) wykonuje się korektę makijażu permanentnego, która trwa średnio od 30 minut do 2 godzin. Jej celem jest „dopigmentowanie” ewentualnych ubytków, uzyskanie bardziej dokładnego i naturalnego efektu makijażu permanentnego oraz ostateczna korekta nadanych kształtów.
Efekty:
- Profesjonalnie wykonany makijaż permanentny utrzymuje się około 1,5 2 lat.
- Warto podkreślić, że jego trwałość zależy od wielu czynników, w tym: typu i kondycji skóry, umiejętności i doświadczenia linergistki, jakości barwników, głębokości wprowadzenia pigmentu, indywidualnej reakcji układu odpornościowego, systematycznego uzupełniania barwnika, pielęgnacji w zaciszu domowym.
Pielęgnacja :
Należy pamiętać, że po wykonaniu makijażu permanentnego, skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy przestrzegać i stosować się do wszystkich zaleceń linergistki, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić skutki niepożądane.
Nie należy po wykonanym zabiegu skóry w miejscu poddanym pigmentacji:
- odrywać strupków
- nie należy moczyć i pod żadnym pozorem nie używać mydła
- nie korzystać z sauny, solarium i basenu (co najmniej kilka dni)
- nie opalać się na słońcu (co najmniej 6 tygodni)
- nie korzystać z innych preparatów niż zaleconych przez linergistkę.